Close

Na co si dávat pozor s kryptoměnami

Rekordní růst kryptoměn v loňském roce vyvolal velký zájem veřejnosti, ovšem málokdo si uvědomuje, že se nejedná o podkladové aktivum srovnatelné s ostatními.

Pokud se rozhodnete investovat například do akcií, komodit nebo měn, postup bude vždy velmi podobný, pravděpodobně budete obchodovat u regulovaného brokera a samotná podkladová aktiva nebudete nikdy vlastnit.

Kryptoměny jsou však jiné a lidé se často rozhodnou je nakoupit a držet roky, aby zvýšili pravděpodobnost velkého zhodnocení. Ovšem držení digitálních měn je velmi specifické, je třeba si dávat pozor na mnoho věcí, na které nejsme zvyklí.

V první řadě je třeba si uvědomit, že přístup k účtu je definován pouze a jen soukromým klíčem, který slouží jako heslo. Pokud toto heslo ztratíte, o kryptoměnu přijdete a nikdo vám nedokáže pomoct. Nebo pokud vám toto heslo někdo odcizí, výsledek bude stejný.

Z toho plyne potřeba si soukromý klíč nejen pečlivě střežit, ale také dostatečně zálohovat, a to pokud možno vícero způsoby.

Opatrnost se musí projevit také v nakládání s tímto soukromým klíčem. Jakákoliv peněženka na kryptoměny, ať už softwarová nebo hardwarová, je pouhým držitelem soukromého klíče, samotná měna zůstává v síti.

Při volbě digitální peněženky je tedy nutné mít jistotu, že se nejedná o podvodný nebo zneužitelný program, který by mohl odhalit váš soukromý klíč třetí osobě.

A to není všechno. O kryptoměnu můžete také přijít při obchodování, pokud například špatně zvolíte brokera nebo burzu. Vyplatí se vybírat si jen mezi regulovanými subjekty, protože to snižuje riziko ztráty touto cestou. Broker nebo burza může zkrachovat nebo skončit z jiných důvodů, proto pojištění vkladů přijde vhod.

Kvůli možnosti selhání brokera nebo burzy je vhodné kryptoměny držet ve svém vlastnictví, aby peníze nemohl nikdo odvést pryč. Proto je třeba je po nákupu převést z burzy do vlastní peněženky.

Pokud se nechcete učit, jak digitální měny fungují a jak s nimi bezpečně nakládat, můžete je obchodovat nepřímo u tradičních brokerů, kteří nabízejí i další nástroje, jako jsou binární opce nebo CFD.

Tento způsob se však hodí spíše pro krátkodobé obchody a spekulace, pro ty delší je lepší měnu nakoupit a držet v osobním vlastnictví. Na druhé straně brokeři poskytují standardizované, ověřené a regulované služby.

A konečně pro všechny způsoby obchodování platí, že jsou kryptoměny extrémně volatilní, což je třeba zohlednit v rámci obchodní strategie. Je nutné počítat s tím, že velké pohyby můžou nastat oběma směry.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zavřít