Close

Proč si vést rozpočet domácnosti

Rodina je vlastně také ekonomickou jednotkou. I ona by měla mít svůj rozpočet, a to pokud možno vyrovnaný. Neměly by převažovat výdaje nad příjmy. Proč byste si tedy měli rozpočet vést? Zjednodušeně řečeno, abyste vyšli s penězi.

Každá rodina by měla mít svůj finanční plán

Když zapřemýšlíte o tom, co to vlastně takový rodinný rozpočet je, dojdete k názoru, že se vlastně jedná o způsob, jak efektivně vést hospodaření vaší domácnosti. V tu chvíli nejde o to, zda jste třeba bezdětný pár, nebo rodina se třemi dětmi či člověk žijící single. Nejde o počet členů domácnosti, vždy se jedná o rodinný rozpočet bez ohledu na to, kolik lidí zde žije. Každá rodina má své výdaje. Některé jsou základní, bez kterých se neobejde jako bydlení a jídlo, další pak tvoří jakousi nadstavbu, která zpříjemňuje život. Například se díky takovým výdajům můžete věnovat svým koníčkům nebo relaxaci. Ať už se ale jedná o jakékoli výdaje a příjmy, vždy byste si měli sestavit finanční plán a dospět k co nejvyrovnanější bilanci výdajů a příjmů.

Snížíte riziko, že nebudete mít dost peněz

Co by se stalo, kdybyste rodinný rozpočet neměli a vydávali peníze bez přemýšlení, a jak se vám to zrovna líbí a hodí? Pravděpodobně byste se dostali do situace, kdy budete třeba nuceni vydat nějaký větší výdaj a nebudete na něj mít dostatek finančních prostředků. Stalo by se například, že se přiblíží datum placení nájmu a vy na něj nebudete mít peníze. Nebo naopak, že do výplaty bude zbývat ještě pár dní a vy už nebudete mít na jídlo. Jestliže se nechcete dostat do podobných problémů, je naprosto nezbytné vést si rozpočet domácnosti. Díky tomu významně snížíte riziko, že se vám krátce před výplatou nebudou dostávat peníze, nebo že nebudete mít dost financí na zaplacení nezbytných výdajů.

Důvodem je snaha ušetřit

Dalším důvodem, proč byste si měli rozpočet domácnosti vést, je cesta, jak ušetřit peníze. Když si pečlivě sepíšete všechny příjmy domácnosti a zároveň i její výdaje a budete postupovat podle pravdy, dojdete k reálným číslům, která vypovídají o vašem hospodaření. Když si potom sednete a proberete jednotlivé výdaje, zjistíte, kde jsou třeba možnosti k úsporám. Například zjistíte, že vydáváte příliš mnoho peněz za jídlo. V takovém případě můžete začít zvažovat různé cesty, jak v těchto výdajích uspořit, aniž by trpěla kvalita.

Veďte si podrobnou evidenci

Také si můžete probrat výdaje na zábavu. I zde třeba zjistíte, že existují rezervy. Pokud se vám financí nedostává, také vás mohou napadnout způsoby, jak vydělat peníze a rodinný rozpočet tím vylepšit. Získat peníze můžete různě, třeba rozprodat nepotřebné věci. Důležité ale je vést si podrobný rozpočet. Obecné položky typu „asi tolik vydám za jídlo“ vám moc nepomohou. Teprve když zjistíte, že jste 10 krát za měsíc nakupovali v blízké večerce, která má mnohem dražší potraviny než jinde, pochopíte, kde se skutečně dají snížit výdaje.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zavřít