Close

Jak přilepšit domácímu rozpočtu vlastníma rukama

Jak zbohatnout z vlastní výplaty?

Už jsem psala o prodeji na internetu jeden starší článek, ale tentokrát se zaměřím víc na to, jak začít. V první řadě předpokládám, že jste šikovní, rádi tvoříte, kutíte nebo doma něco stále vyrábíte. Proč to nezkusit zúročit?

Bude pro vás lepší být on-line nebo off-line?

Zaměřte se na obojí – čím víc kanálů obsadíte, tím víc jste vidět – každému věnujte svůj čas, některému víc, některému míň.

Bude záležet na různých věcech:

  • co budete prodávat,
  • odkud jste,
  • jestli jste zdatní spíš na sociálních sítích nebo v reálu,
  • kdy a jak máte čas.

Pozor: recept na rychlý úspěch neexistuje a bez práce nejsou koláče.

Prodej na internetových portálech

Aukro, Fler (nebo i Mimibazar) se možná zdají ideální pro rychlý start, ale spíš tak fungovat nebudou. Nejsou špatné, ale svůj boom už mají za sebou a je hodně těžké se na nich prosadit. Na Aukru a Mimibazaru všichni čekají nízkou cenu, na Fleru je šílené hledání a to podle mě odrazuje i spoustu nakupujících (včetně mě), k tomu pokud nejste jejich „starý kůň“, neproderete se dopředu. Takže od nich ani příliš nečekejte. Můžete to samozřejmě zkusit a vystavit si třeba jednu nebo dvě položky, třeba se zrovna něco povede.

Předpokladem úspěchu prodeje, je vytvořit krásnou fotku. Takovou, která zaujme na první pohled. Zkuste svůj výrobek zasadit do kontextu, jak se bude používat, zasaďte ho do prostředí, snažte se vystihnout jejich reálný tvar, barvu i velikost.

Off-line – na jarmarcích a trzích 

Vyrazte prodávat na trhy – oblíbené jsou věnce, velikonoční i vánoční dekorace. Ale také šperky, šité oblečení, doplňky. Prodávat můžete cokoli, lidé mají rádi ručně dělané výrobky čím dál tím víc.

Pokud si potřebujete jen přivydělat, je advent nebo různé svátky ideální čas, protože všichni nejvíc utrácí.

Po trzích a vánočních marketech se podívejte ve svém okolí. Zapátrejte na Facebooku, určitě na nějakou vhodnou událost narazíte.

Instagram a Facebook

 Hlavně na Instagramu je mnoho umělců, kreativců, tvůrců, kteří prodávají po celém světě. Najděte si je podle hashtagů. Budete se divit, kolik lidí se na Instagramu prosadilo.

A pak tu jsou i Facebookové skupiny. Doporučuju na těch prodejních/tvořivých sdílet svoje produkty, ale postupně si budovat i svou. Vaši vlastní skupinu vám nikdo nevezme, budete na ní mít vlastní pravidla – je to lepší. Mrkněte se na nějaký článek o tom, jak budovat facebookovou skupinu – spíš ve smyslu, jak na ni získat fanoušky, než jak si ji založit.

Vlastní internetový obchod

 Jestli to myslíte s prodejem svých věcí vážně, e-shop je ideální řešení. V pronájmu od Shoptetu ho získáte i zdarma – tedy pokud budete mít na prodej do 10 položek. Přimlouvám se k Shoptetu hned z několika důvodů:

  • bude to váš nástroj, který si vybudujete od nuly, ale rostoucí počet návštěvníků bude patřit jenom vám
  • nebudete nikomu platit provizi z prodaných kusů – pouze měsíční nájem, který si vyberete podle vlastních preferencí (a nebo, jak jsem už psala existuje do 10 položek e-shop zdarma)
  • je to pronájmové řešení v šabloně – internetový obchod si zařídíte hned, stačí jen doména (osobně ji mám od Českého hostingu) – hosting je v tomhle případě na straně Shoptetu

Ačkoli se to může zdát, e-shop není úplně jednoduchá záležitost. Tedy jeho vedení, úprava šablony a nahrání svých výrobků je proti tomu brnkačka. Musíte svoje služby umět prodat – někomu to jde přirozeně, jiný bude tápat. Znamená to porozumět on-line marketingu, být vidět (ideálně i na místech, co jsem zmínila výše), komunikovat se zákazníky/fanoušky a tvorba obsahu (to bych nevynechala, zvlášť, když podobné produkty prodávají i další lidé).

Tady je skvělý průvodce pro začátky: mujprvnieshop.cz nebo si stáhněte příručku.

Nezapomeňte, že ke své činnosti, pokud ji budete provádět pravidelně, budete potřebovat také živnostenský list. Je to jen formalita, stačí zajít na živnostenský úřad, za 1000 Kč je váš a vy budete bez starostí, že vás někdo nahlásí. (Což se v dnešní době děje například u těch, co prodávají na Aukru, přes sociální sítě, ale i off-line)

Umíte vymalovat byt nebo přidělat poličku? Nabídněte svoje služby

 Pokud vám nejsou cizí řemeslné práce, zkuste se zaregistrovat na Domelie.cz. Nabízí tu možnost přivýdělku jako hodinový manžel. Umíte opravit pračku? Vymalovat byt nebo smontovat postel? Zapojte se a získejte odměnu za svou práci takto.

Máte svoje tipy na přivýdělek? Podělte se s ostatními.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zavřít