Close

Jak získat přehled o svých financích?

Při hospodaření s vašimi penězi jde především o to, abyste měli dokonalý přehled. Je dobré mít možnost změnit využití svých peněz tak, abyste si mohli dovolit věci, které chcete. K tomu je zapotřebí udělat si rozpočet, nejdůležitější nástroj na sledování vašich financí.

Jak vlastně začít?

Nelitujte námahy a sepište si skutečné částky a nikoli jen dohady. Nejprve si zaznamenejte své příjmy, kolik peněz vyděláváte. Pak si uspořádejte své výdaje. Podívejte se na své účty a výpisy z banky a všímejte si každého malého výdaje. A pak začněte tyto výdaje rozřazovat do kategorií. Např.: podívejte se na svoje životní náklady, nezbytné záležitosti jako nájem nebo splátka hypotéky, účty za telefon a elektřinu, dopravu a vaše týdenní výdaje za jídlo. Také se podívejte na své výdaje za společenský život a aktivity ve volném čase. Nezapomeňte zahrnout velké jednorázové položky, jako je například dovolená, nový televizor nebo také narozeniny.

Po zmapování svých financí můžete přesně zjistit, za co utrácíte a přesměrovat hotovost do oblastí, které byste chtěli rozvíjet.

Jak aktivně řídit tok peněz?

Oblíbeným způsobem je přidělit různým oblastem vašeho rozpočtu určité procento příjmu. Mohlo by to vypadat například takto:

50% na životní náklady
15% zábava
10% na velké věci, jako je třeba televizor, pračka dovolená
15% spoření a investice
10% na rezervu v případě nouze, která by měla dosahovat výše vaší 3 – 6 měsíců mzdy. Jakmile je tato rezerva naplněna, můžete přesměrovat peníze do jiné z oblastí.

Pokud se vám podaří nahlížet na svoje finance tímto způsobem, budete mít nad svými penězi mnohem větší kontrolu a budete na nejlepší cestě získat finanční svobodu.

Můžete také vyzkoušet aplikaci Rozpočet domácnosti, která je zdarma – TADY

 

Nebo můžete vstoupit do kurzu finanční svobody – TADY


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zavřít