Close

Jak ušetřit peníze – finanční plán

Pokud máte v úmyslu v budoucnosti do něčeho investovat, nakupovat nové věci, nebo si prostě jenom chcete udržet stávající životní úroveň a neradi byste, aby vaše výdaje přerostly vaše příjmy, je důležité naučit se plánovat. Nikdo se to nenaučí ze dne na den, ale pokud si osvojíte některé důležité zásady, brzy v praxi zjistíte, že dokážete nejenom úspěšně naplánovat výdaje a příjmy své rodiny a domácnosti, ale třeba i své firmy. Jak na to?

Finanční plán musí vycházet z pravdivých čísel

Váš finanční plán by především měl vycházet z reálných čísel. Nestavte žádné vzdušné zámky. Pokud se například snažíte o osobní nebo rodinný plán, berte za jeho základ to, co vyděláte. Nekalkulujte s žádnými pravděpodobnými příjmy, ale jenom s těmi, na které se opravdu můžete spolehnout. Na úvod je třeba především zhodnotit finanční situaci. Uvědomte si svoje aktiva a pasiva, tedy kolik a kde vyděláte a samozřejmě kam a v jaké výši peníze odevzdáváte. Odpovězte si pravdivě i na otázku, jestli dokážete splácet své dluhy. Měli byste brát v úvahu, nejsou-li vaše dluhy příliš vysoké s ohledem na vaše příjmy. Teď jste možná v dobré situaci třeba díky tomu, že máte nějaké rezervy, ale tato situace se klidně může ze dne na den změnit.

Postupujte od základních potřeb k dalším

Na počátku plánování byste měli mít v tomhle jasno. Správný start totiž přináší do budoucnosti cestu, jak ušetřit. Jestliže jste si udělali vlastní nebo rodinnou rozvahu aktiv (příjmy, peněžní rezervy, hmotný i nehmotný majetek) a pasiv (závazky, výdaje, dluhy), tedy toho co vlastníte a co naopak vydáváte, a také výsledovku spočívající ve srovnání vašich příjmů a výdajů, jste na nejlepší cestě pochopit, kde jsou vaše silné stránky a kde naopak máte rezervy. Můžete začít přemýšlet do budoucna. Co je vaším cílem? Do čeho byste chtěli investovat? Postupujte také tak, že nejprve musíte mít uspokojeny základní potřeby, tedy bydlení, jídlo, pak můžete plánovat dále například zajištění pro případ nečekaných událostí (pojištění) na stáří (penzijní připojištění). Pokud máte v plánu zahrnuty výdaje na tyto věci a ještě zbývají rezervy, můžete plánovat i další zbytné záležitosti, třeba že si chcete na leasing pořídit auto.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zavřít