Close

Jak ušetřit – energie

Naříkáte nad tím, kolik peněz protopíte a prosvítíte? Nemusíte. Šetření v oblasti energií není zase tak náročné, jak by se možná na první pohled zdálo. Stačí, budete-li se držet některých zásad a brzy pocítíte, že vaše rodinná peněženka tolik netrpí a spotřeba energie nemusí být vysoká. Významně uspoříte náklady za topení a ohřívání vody. U srdce vás může hřát i vědomí, že tak zároveň pomáháte šetřit životní prostředí.

Nastavte si teplo podle své potřeby

Jak zbohatnout na topení? Především si pořiďte topení, které bude dimenzované přesně pro prostor vašeho bytu. Při předimenzovaném topení budete zbytečně utrácet a v bytě bude přetopeno. Zajistěte si krátké, ale intenzivní větrání. Při dlouhém slabém větrání utíká zbytečně moc tepla. Důležité je mít kvalitní a dobře těsnící okna a dveře. Potom nedochází k únikům tepla. Je vhodné mít v bytě programovatelný termostat a nastavit si teplotu na základě svých aktuálních potřeb. Pokud není možné řídit vytápění takto, nabízí se alespoň termostatické ventily, které jsou rovněž způsobem, jak ušetřit. Radiátory také nezakrývejte, zbytečně nepřetápějte. Hodí se i reflexní fólie za radiátorem, odrazí vám teplo zpátky do místnosti.

Mrazte, vařte i perte s minimálními náklady energie

Ovšem energie, to není jenom topení. Spotřebovává ji například i klimatizace. Pečlivě zvažujte, zda pořídit klimatizační jednotku. Spotřebuje totiž klidně i patnáctinásobek energie proti běžnému stojanovému větráku. Samostatnou kapitolou je třeba i lednička. Aby zbytečně nespotřebovávala energii, nesmí být vedle zdroje tepla. Měla by se také pravidelně odmrazovat. I vařit se dá úsporně. Pozor třeba na malé hrnce na velké plotně. Používejte pokličky a papiňák. Úspornější je pro vaření plyn než elektrika. Vodu úsporněji uvaříte v rychlovarné konvici. Další tipy se vztahují k praní. Perte vždy plnou pračku, místo plné vany horké vody si dejte krátkou sprchu – ušetříte jak vodu, tak energii za její ohřev. Nesviťte doma nikde zbytečně. Dávejte přednost úsporným spotřebičům. Nenechávejte elektroniku v pohotovostním režimu. Budete-li vést svoji domácnost úsporně podle těchto pravidel, ročně vám tak do peněženky přibude i několik tisíc korun.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zavřít