Close

Co je rozpočet domácnosti?

Důležité je, abyste vždy dokázali vyjít s penězi, které si vyděláte. Není dobré žít na dluh a rozhodně to není dobré dlouhodobě. Abyste nemuseli žít na dluh a s přehledem zvládali platit všechny potřebné výdaje a dokonce si i vytvořit rezervu, k tomu vám poslouží správně vytvořený rozpočet domácnosti.

Sestavujte bilanci pravdivě

Co vlastně pod pojmem rozpočet domácnosti rozumíme? Jde o souhrn všech příjmů a výdajů domácnosti. Zařazujeme do něj všechny výdaje a příjmy, které s chodem domácnosti souvisí. Nezapomínáme na všechny členy domácnosti, jedině tak budou data správná a úplná a budou skutečně pravdivě vypovídat o vašem hospodaření. Samozřejmě trochu jinak bude vypadat rodinný rozpočet běžné čtyřčlenné domácnosti a jiný třeba u jednotlivce, který žije sám. Všude ale budou dvě základní kapitoly: na jedné straně příjmy, na druhé výdaje. Také všude je nutné vždy zahrnout kapitoly bydlení a jídlo.

Hledejte cestu, jak ušetřit peníze

Správně sestavený rozpočet pomáhá snižovat riziko zadlužování a učí efektivně hospodařit s vydělanými penězi. Znamená vlastně jakýsi finanční plán, kterého byste se měli držet. Důležité je i to, aby se ho drželi pokud možno všichni členové rodiny a byli solidární s ostatními. Jedině když dojde k takovéto synergii a přinese to úspory. V rozpočtu mají určité věci prioritu a nesmíte na ně zapomenout (výdaje na jídlo, na nájem bydlení apod.), naopak jiné výdaje se dají třeba seškrtat a upozadit (na zábavu apod.), protože nejsou nezbytně nutné. Musíte se naučit rozlišovat tyto kategorie rozpočtu a správně s nimi pracovat, protože právě tam můžete najít cestu, jak ušetřit peníze.

Uvádějte jenom čisté příjmy

Jak tedy rozpočet sestavovat? Nezáleží na tom, jestli rozpočet sepíšete tužkou na papír nebo v počítači do tabulky v Excelu. Měli byste si zapisovat všechny příjmy a výdaje. Dělejte si rozpočty na měsíční bázi. Příjmy uvádějte pouze jako čisté. Ty nepravidelné je nejlepší sečíst jako roční a vydělit dvanácti – pak získáte jejich průměr. Podobně to můžete udělat i s nepravidelnými výdaji. Je ale důležité budovat rezervy, abyste měli vždy dostatek peněz na pokrytí nepravidelných výdajů. Proto kromě tohoto průměru samozřejmě musíte vést přesnou evidenci nepravidelných výdajů, abyste o nich měli přehled a uměli je předvídat.

Výsledek rozpočtu: Cest a jak snížit výdaje

Zároveň získáte díky rozpočtu i návod, jak vydělat peníze. Zjistíte například, o jakou částku by bylo dobré rozpočet vylepšit, abyste třeba mohli dopřát více výdajů na zábavu a cítili se pak odpočinutější a spokojenější. Můžete třeba zkusit brigádu apod. Začnete zkrátka s rozpočtem pracovat a snažit se ho vylepšovat. Právě to je cílem, protože je bohužel pravda, že asi třetina našich domácností má problém s tím vyjít se svým příjmy a když přijde nečekaný výdaj, ocitne se v potížích až polovina domácností. Výsledkem správného rozpočtu by měla být vaše cesta k tomu snížit výdaje. Rozpočet domácnosti je tím správným nástrojem, který k tomu pomůže.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zavřít